Wallis Giunta, Alden Gatt

Wallis Giunta

Karierę kanadyjsko-irlandzkiej mezzosporanistki, Wallis Giunty, charakteryzuje ożywiona działalność. Podczas tegorocznego International Opera Awards nadano jej miano „Young Singer of the Year”. W nadchodzącym sezonie zaplanowane jest jej światowe turné, w trakcie którego wystąpi w Seattle Opera, Boston Lyric Opera, Scottish Opera, Sydney Opera House oraz w Operze Niemieckiej nad Renem.
 
W obecnym, sezonie wystąpiła między innymi: w koncercie promenadowym – The Proms, upamiętniającym działalność Leonarda Bernsteina; wraz z Academy of Ancient Music jako Cherubin; przy akompaniamencie MDR Symphony Orchestra, wykonując  Scena di Berenice Josepha Haydna; w Royal Opera House w dziele Verdiego Traviata. Na scenie Lipskiej Opery zadebiutowała w głównych rolach oper: Carmen, Kawalerze srebrnej róży oraz Cyruliku sewilskim. Debiutowała również w Opera Atelier w Toronto w roli Idamantesa w operze Idomeneusz, król Krety.
 
Ubiegłoroczne debiuty w Opera North, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę to: L’enfant et les sortiléges Ravela oraz w Trouble in Tahiti Bernsteina. Warte podkreślenia są jej powroty na sceny Koerner Hall oraz Opery Lipskiej, w rolach Angeliny i Cherubina, podczas których przygotowała dwie nowe role: Księcia Orlofskiego w Zemscie Nietoperza oraz Gimnazjalisty w Lulu Berga.
 
W sezonie 2016/17 zadebiutowała wcielając się w główne role dzieł Rossiniego; w Opera North jako Kopciuszek oraz jako Cherubin w Teatrze di Bolzano. Koncertowała z Monachijską Orkierstą Radiową oraz Tokijską Orkiestrą Symfoniczną. Jeszcze w tym samym sezonie Wallis powróciła do Opera Atelier, debiutując jako Dydona w operze  Dydona i Eneasz autorstwa Purcella. Przy akompaniamenicie Toronto Symphony oraz Sewilskiej Real Orquesta Sinfónica zaprezentowała kreację Anny, w ballet chanté The Seven Deadly Sins.
 
W czasie ostanich sezonów dokonała ważnych Europejskich debiutów: w Paryskim Le Théâtre du Châtelet i Rzymskim Teatro dell’Opera wykonując  I Was Looking at the Ceiling and Then I Saw the Sky Johna Adamsa; w Oper Frankfurt – Carmen; w Hamburg Symphony – Candide, oraz w Nürnberger Symphony i Stuttgart Festival Orchestra. Innymi istotnymi występami Wallis Giuty, są  Rigoletto  oraz  Wesoła wdówka na scenie Opery Metropolitańskiej, a także  Anaïs Nin  autorstwa Andriessena w Toronto.
 
W 2016 roku Kanadyjskie Kolegium Sztuk przyznało Wallis “Bernard Diamant Prize”.
W roku 2013 została absolwentką Lindemann Young Artist Development Program (Program kształcenia młodych artystów) Opery Metropolitańskiej oraz ukończyła studia operowe, za które wyróżniona została Juilliard’s Artist Diploma. Wcześniej, w 2011 roku ukończyła Ensemble Studio w Canadian Opera Company.

Alden Gatt

Od roku 2016 Alden Gatt jest korepetytorem Opery Lipskiej. Jego niedawne wystąpienia to dyrygentura Orkiestry Gewandhaus do opery Jaś i Małgosia, Humperdincka oraz piano concerti Mozarta jako solista fortepianowy, również we współpracy z Orkiestrą Gewandhaus. Podczas Music Academy of the West 2015, Gatt akompaniował laureatowi Marilyn Horne Song Competition, Benowi Dickersonowi. Tak samo jak przy okazji koncertu mistrzowskiego “The Song Continues” w Carnegie Hall.
 
Już od najmłodszych lat uczestniczył i odnosił sukcesy w prestiżowych konkursach fortepianowych takich jak “Turiel Prize” w jego rodzinnym Naples czy Southwest Florida Concerto Competition, w trakcie którego wraz z Southwest Florida Symphony wykonał I Koncert Fortepianowy Prokofjewa za co nagrodzony został pierwszym miejscem. W Konkursie Fortepianowym NYSMTA (nowojorski związek nauczycieli muzyki) zajął miejsce drugie, a w drezdeńskim Anton G. Rubinstein International Piano Competition dotarł do półfinału.
 
W 2010 ukończył Eastman School of Music. Absolwent klasy fortepianu pod kierunkiem Barrego Snydera, akompaniamentu fortepianowego dr. Jean M. Barr oraz dyrygentury Brada Lubmana.
Jest nie tylko znakomitym pianistą, ale również poliglotą. Mówi w językach: włoskim, francuskim, niemieckim i chińskim, który studiował na Uniwersytecie Rochester.