Olivier Messiaen

Olivier Eugene Charles Prosper Messiaen – francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog. Urodził się 10 grudnia 1908 w Awinionie we Francji w rodzinie literatów. Zmarł 27 kwietnia 1992 w Clichy. Ojciec Oliviera – Pierre Messiaen (1883-1957) był nauczycielem języka angielskiego (przełożył wszystkie dzieła Szekspira). Matka Cécile z domu Sauvage (1883-1927) była znaną poetką, brat kompozytora Alain (1912-1990) był również poetą i eseistą.

Młodość

Olivier Messiaen szybko zainteresował się muzyką: gdy miał pięć lat, umiał już grać na fortepianie – nauczył się tego sam. W wieku 8 lat skomponował pierwszy utwór fortepianowy. W 1918 r. rozpoczął regularną naukę fortepianową oraz harmonii. W wieku 11 lat wstąpił do paryskiego konserwatorium, gdzie uczyli go znani francuscy kompozytorzy – Paul Dukas, Charles-Marie Widor i Marcel Dupré. Należał do wybitnych uczniów. Pierwsze poważne nagrody zgarnął już w wieku piętnastu lat – za osiągnięcia w kompozycji, później zdobywał pierwsze miejsca za harmonię i fugę. Stawał się coraz bardziej znany. W Konserwatorium Messiaen poczynił bardzo szybki postępy. W roku 1924, w wieku lat 15 został nagrodzony w dziedzinie harmonii, jego nauczycielem był wówczas Jean Gallon. W roku 1926 zdobył pierwszą nagrodę w zakresie kontrapunktu i fugi, a w roku 1927 zdobył pierwszą nagrodę w kategorii akompaniamentu fortepianowego.

Po wybuchu I wojny światowej, kiedy Pierre Messiaen (ojciec Oliviera) został zmobilizowany, matka przeniosła się wraz z synami do swojego brata w Grenoble. To właśnie tam Messiaen zafascynował się dramatem, recytując bratu Szekspira przy pomocy wykonanego w domu zabawkowego teatrzyku. W tym czasie Messiaen przyjął również wiarę katolicką. Od 1919 r. rodzina na stałe zamieszkała w Paryżu.