Kwartet na koniec czasu – 2025

Federico Kasík

 

Federico Kasík, skrzypek, zastępca 1. koncertmistrza Staatskapelle Dresden, może pochwalić się wszechstronym muzycznym wykształceniem. Uczył się u Tibora Vargi w Sionie, Igora Pilatjuka we Lwowie i Ivana Ženatý’ego w Dreźnie, przy czym najbardziej formacyjny był dla niego z pewnością pobyt od 1994 do 2008 roku w Ukrainie. Zanim w wieku 25 lat zdobył pozycję w słynnej Staatskapelle, uczestniczył w różnych kursach mistrzowskich z udziałem Ivry’ego Gitlisa, Sir Yehudi Menuhina, Igora Ojstracha, Yfrahema Neamana i Michaela Frischenschlagera, zdobywając niemałe doświadczenie.

 

Federico Kasík jest zapalonym kameralistą i występował m.in. z Igorem Levitem, Denisem Matsuevem, Tatyaną Mazurenko, Yuryi Bashmetem i Olegiem Krissą, Arvo Pärtem, Sofią Gubaiduliną i Michaiłem Jurowskim. Jako założyciel Fritz Busch Quartet jest również aktywnym muzykiem kameralnym w ramach Staatskapelle. Federico Kasík gra na instrumencie wykonanym przez Francesco Gobettiego w 1708 roku.

Robert Oberaigner

Robert Oberaigner urodził się w Hall w Tyrolu. Grę na klarnecie studiował w Wiedeńskiej Akademii Muzycznej u klarnecistów filharmonicznych Horsta Hajka i Johanna Hindlera. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Sabine Meyer w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. W wieku 19 lat zadebiutował jako solista w wiedeńskim Konzerthaus. Występował jako solista i kameralista w takich miejscach jak wiedeński Musikverein, Concertgebouw w Amsterdamie, Mozarteum w Salzburgu i Filharmonia w Kolonii. Do tej pory ukazały się w jego wykonaniu nagrania wszystkich utworów na klarnet Maksa Regera i Johannesa Brahmsa. W marcu 2020 r. ukazało się również pierwsze kompletne nagranie utworów klarnetowych polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga. W 2013 roku został klarnecistą solistą w Staatskapelle Dresden. Wcześniej grał w mającej długą tradycję kolońskiej orkiestrze Gürzenich, a także gościnnie z Filharmonikami Berlińskimi i Wiedeńskimi. W swoich interpretacjach kieruje się przede wszystkim historyczną praktyką wykonawczą z zespołami takimi jak Concerto Köln i Gustav Mahler Academy w Bolzano, gdzie również uczy.

Nicolas Defranoux

Nicolas Defranoux studiował początkowo grę na wiolonczeli i muzykę kameralną w swoim rodzinnym mieście Reims u prof. Marca-Didiera Thiraulta, a następnie w Paryżu u prof. Jean-Marie Gamarda i prof. Itamara Golana. Studia ukończył w 2007 roku. Jego szczególne zainteresowanie muzyką kameralną i grą orkiestrową spowodowało uczestnictwo w różnych zespołach, w tym w Trio Verlaine, Quintette Monsolo, Gustav Mahler Youth Orchestra i Akademii Orkiestrowej Bawarskiej Orkiestry Państwowej. Jako solista zdobył kilka pierwszych nagród na francuskich konkursach. W 2010 roku w Monachium wykonał „Schelomo”, rapsodię na wiolonczelę i orkiestrę, Ernesta Blocha pod dyrekcją Kenta Nagano. Od 2011 roku jest członkiem Gewandhausorchester Leipzig, a od 2017 roku pełni funkcję główneg o wiolonczelisty.

Michał Francuz

Michał Francuz jest wszechstronnym pianistą i charyzmatycznym nauczycielem, który od ponad dwóch dekad z pasją łączy występy koncertowe z działalnością pedagogiczną. Jego nienaganna technika, głęboka muzykalność i pełne fantazji interpretacje przyniosły mu prestiżowe miejsce na pianistycznej scenie międzynarodowej. Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami, w tym Sinfonią Varsovią, Filharmonią Poznańską i Baltic Neopolis Orchestra, występował w prestiżowych salach koncertowych, w tym Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonii w Bogocie i Domu Chopina w Żelazowej Woli. Jego umiejętności artystyczne zostały docenione na licznych festiwalach muzycznych, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

 

Michał Francuz był również oficjalnym pianistą podczas dwóch ostatnich edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jako ceniony pedagog prowadzi własną klasę fortepianu w Poznaniu, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie oraz inspirując kolejne pokolenia młodych pianistów.