Duo Liepe

DUO LIEPE

“…tak różnorodni mogą być bracia – gdy Nils i Niklas Liepe zabierają się za muzykę, ich gra łączy się w jedną spójną całość, w której nie sposób byłoby coś poprawić! W tym wszystkim ważną rolę odgrywa intuicja, która w przypadku braci Liepe z całą pewnością rozwijała się na przestrzeni wielu lat…

Duet braci LiepeNiklas (skrzypce) i Nils (fortepian) już w dzieciństwie zapoczątkował swoje koncerty kameralne: gdy bracia mieli po 11 i 13 lat odbyło się ich pierwsze poważne nagranie dla polskiego radia w Opolu. Rok później, we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyki i Teatru w Hanowerze, wydali swój pierwszy album. Niedawno zakończyła się produkcja muzyczna duetu z Radiem Hessen. W kwietniu 2014 r. ukazał się nowy album braci “Spanish Romance“ z utworami takich kompozytorów jak: Sarasate, Ginastera, Turina i Albeniz.

Bracia Liepe dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii muzyki kameralnej krajowego konkursu “Młodzież muzykuje“ (Jugend musiziert). Oprócz tego zostali laureatami nagrody niemieckiej fundacji Sparkassenstiftung, miasta Gera za najlepszą interpretację dzieła muzyki kameralnej, Państwowej Izby Aptekarskiej oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Da-Ponte.

Obecnie duet Liepe daje niezliczoną ilość koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Obok czysto kameralnych koncertów przygotowuje także formaty mieszane, złożone z części solo i fragmentów gry kameralnej.

Andras Schiff, Ana Chumacenco i Yuri Bashmet wyrazili swój zachwyt pracą z Duo Liepe i przepowiedzieli obu braciom świetlaną karierę. W trakcie studiów bracia współpracowali z takimi renomowanymi profesorami muzyki kameralnej jak Markus Becker (Hanower) czy Anthony Spiri (Kolonia). Obecnie duet doskonali się w ramach Kursu Mistrzowskiego u profesora skrzypiec, Olivera Wille, członka renomowanego zespołu Kuss-Quartetts z Hanoweru. Duo Liepe jest m.in. stypendystą fundacji Dr. Werner Richard und Carl Dörken – Stiftung in Nordrhein-Westfalen.