Asambura Ensemble

Asambura-Ensemble

Asambura-Ensemble na nowo interpretuje muzykę klasyczną wchodząc w dialog z pozaeuropejskimi kulturami muzycznymi, rozwijając przy tym muzyczne perspektywy “po swojemu”. Obce” barwy dźwięków, melodie i rytmy spotykają się tu z europejską klasyką i współczesnymi dźwiękami – niebiańskimi, melancholijnymi, w stylu groove.

Formacja Asambura-Ensemble (założona w 2013 r. w Hannoverze) składa się z muzyków różnego pochodzenia i łączy w sobie zróżnicowane style. Do tej pory w swojej twórczości grupa głównie skupiała się na muzyce wschodnioafrykańskiej. Z tego też powodu zespół odbył w latach 2015, 2016 i 2018 podróże do Tanzanii. Kolejne wpływy w twórczości grupy biorą swoje źródło w zainteresowaniu muzyką perską i arabską. W wielobarwnym instrumentarium zespołu można znaleźć zarówno perski santur, arabską oud, zachodnioafrykańską korę, marimbę, udu drum, a także fortepian preparowany. To bogactwo instrumentów umożliwia rozwój nowych dźwięków jak „puzonowe muezzin”, czy „perkusję fletową”.

Zróżnicowane kompozycje i nowe opracowania utworów pochodzą od Maximiliana Gutha, który za swoje dzieła już wielokrotnie zdobywał nagrody na szczeblu krajowymi, jak i międzynarodowym. Asambura reinterpretuje przypowieść Starego Testamentu o wieży Babel, gdzie chaos głosów ludzkich i wzajemne niezrozumienie zinterpretowane zostało jako skutek przeceniania siebie i przyczynę wszystkich konfliktów. Tej mitycznej, a jednocześnie bardzo współczesnej opowieści grupa sprzeciwia się ukazując jej szerszą perspektywę i nawołując do szacunku dla religijnej i kulturowej różnorodności, w której pozwala się istnieć temu co “obce”, bez konieczności oddawania “swojego”. “Asambura” – anagram tanzajskiej nazwy gór “Usambara”, staje się tu odbiciem nieskończoności i zachęca do tego, by przekraczać swoje własne horyzonty.

Maximilian Guth

Maximilian Guth urodził się w 1992 r. w Bielefeld. Pobierał lekcje kompozycji oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: prof. dr Benjamin Lang, prof. Christoph Hempel, prof. Tobias Rokahr, prof. Maria Baptist, Thierry Blandeau i Annette Schlünz. Bardzo wcześnie rozpoczął studia muzyczne w instytucie dla wyjątkowo uzdolnionych osób, działającej przy Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze (IFF), które w 2009 r. ukończył z wyróżnieniem. W latach 2010-2017 studiował na kierunku muzyka szkolna, specjalność – kompozycja oraz teologię ewangelicką w Hanowerze. W październiku 2017 r. rozpoczął studia
na kierunku historyczna i współczesna faktura muzyczna w Wyższej Szkole Muzyki im. Hannsa Eislera w Berlinie.

Za swoje kompozycje Maximilian Guth wielokrotnie został wyróżniony zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Zdobył m.in. nagrodę IMPULS w Halle, nagrodę w konkursie kompozytorskim w Grodnie na Białorusi oraz 1. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Hamburger Camerata. Jest stypendystą Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze oraz towarzystwa ds. teorii muzyki.

Maximilian Gut wielokrotnie współpracował z uznanymi formacjami w tym m.in. ensemble recherche, Staatskapelle Halle, Ensemble Horizonte, Sächsische Bläserphilharmonie oraz Nordwestdeutsche Philharmonie. Poza tym od 2014 r. jest kierownikiem artystycznym międzynarodowej grupy Asambura-Ensembles, a także od 2015 r. Orkiestry Akademii Medycznej w Getyndze, Camerata Medica. W swojej twórczości artystycznej dużo czasu poświęca badaniu innych kultur muzycznych.

Diogo Mendes

Diogo Mendes urodził się w 1991 r. w Augsburgu. Już w wieku pięciu lat rozpoczął naukę śpiewu oraz gry na instrumentach przy Augsburger Domsingknaben. Od 2011 r. studiował w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Lipsku u prof. Jürgena Kurth i prof. Rolanda Schuberta. Artysta regularnie występuje na scenie, szczególnie w Lipsku i Augsburgu. W repertuarze solo występował m.in. w lipskim Gewandhaus, Domu Schumanna, czy też Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie można było go usłyszeć podczas Festiwalu Bachowskiego. Występuje także regularnie w Portugalii, m.in. w Centro Cultural de Belém w Lizbonie. Dodatkowe wykształcenie na kierunku pieśniarskim uzyskał dzięki uczestnictwu w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: prof. Jonathan Alder, Janice Margarete Alder, prof. Phillip Moll, prof. Alexander Schmalcz, Elly Ameling czy Graham Johnson.

Doświadczenie jako śpiewak operowy zdobył m.in. wcielając się w rolę grafa Eberbacha w “Kłusowniku” Alberta Lortzingsa, księcia Ottokara w “Wolnym Strzelcu” Carla Maria von Webera, wykonując główne partie w “Don Giovanni” Mozarta, w “Wiejskim lekarzu” Hansa Wernera Henzesa, “Imeneo” Händela oraz w roli Hansa Scholla w “Białej róży” Udo Zimmermanna.

W sezonie artystycznym 2014/2015 zadebiutował w Operze Lipskiej w roli Marchese d´Obigny w Traviatcie Giuseppe Verdiego.

Diogo Mendes jest zdobywcą licznych nagród w tym m.in. konkursu Lortzing w Lipsku (2014 r.), konkursu muzyki kameralnej w Lipsku (2017 r.), konkursu Brahmsa (2017 r.) oraz konkursu “Schubert i współczesność” (Schubert und die Moderne).

Ghazaleh Ghazanfari

Urodzona w 1987 roku w Mashhad w Iranie, Ghazaleh Ghazanfari w 2012 roku została magistrem wzornictwa przemysłowego na uniwersytecie w Tabriz. Do tej pory jej prace wystawiane były w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Izraelu, Iraku, Iranie, Niemczech czy Włoszech; w siedmu indywidualnych wystawach i ośmiu kolektywnych. Jest laureatką nagród zarówno krajowych jak i międzynarodowych konkursów, do których zaliczyć można: 4. Vistula International Art & Design Competition, Emirate Photo Festival oraz Image of the year Festival. Od 2014 Ghazanfari dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem nauczając fotografii i programowania.