Program symboliczny 2022

Pamięć o „Kwartecie” Messiaena mimo odwołania festiwalu

 

Mimo odwołania tegorocznej edycji  Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec pragniemy uczcić 81. rocznicę prapremiery „Quatuor pour la fin du temps“ z 15 stycznia 1941 roku – dzieła, które jest sercem naszego festiwalu.

 

W związku z tym w czwartek, 13 stycznia br., odbędzie się cykl wykładów w formie online poświęconych Olivierowi Messiaenowi i jego muzyce. Twórczość kompozytora zostanie omówiona z perspektywy wydarzeń zachodzących w XX wieku, szczególnie w kontekście politycznym i społecznym.

 

W odniesieniu do tych aspektów dr Anna Schürmer z Uniwersytetu Marcina Lutra (UML) w Halle-Witenberdze przeanalizuje recepcję (sposób postrzegania) ptasich głosów przez Oliviera Messiaena. Dr Bledar Kondi, który również jest wykładowcą UML w Halle-Witenberdze, przedstawi muzyczno-analityczne spojrzenie na bogate zarówno w kolory, jak i w dźwięki „ptasie światy” w utworach kompozytora. W trzecim wykładzie, który jest częścią cyklu wykładów  ›1918-1946: Muzyka między pluralizacją a upolitycznieniem‹ (prof. dr Yvonne Wasserloos i Volker Ahmels, Centrum Muzyki Zakazanej) na Uniwersytecie Muzycznym i Teatralnym w Rostoku, prof. dr Stefan Keym z Uniwersytetu w Lipsku opowie o politycznych następstwach ideologicznej postawy Oliviera Messiaena wyrażonej w muzyce.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji, która odbędzie się po każdym z wykładów.

 

Pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia zrodził się w trakcie planowania polsko-niemieckiej wymiany studenckiej w ramach festiwalu we współpracy z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu w Halle.

 

15:30 – 17:00
dr. Anna Schürmer & dr. Bledar Kondi
Link:
https://us06web.zoom.us/j/89328689957?pwd=d1p0Nmh5VGh3M1U4V2k0bTBHTDZEdz09

 

17:15 – 18:45
prof. dr. Stefan Keym
Link:
https://zoom.us/j/99145530348?pwd=UWFrZTFtVEQ5dGJJRm16aE1yN2hydz09

 

Niestety, ze względów organizacyjnych, wykłady odbędą się tylko w języku niemieckim.

 

 

Ponadto w sobotę, 15 stycznia br. w 81 rocznicę prapremiery ›Kwartetu ‹dwa kościoły katolickie po obu stronach Nysy zapraszają na symboliczne nabożeństwo połączone z pokazem filmu. O godz. 17.00 w Kościele Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche) w Görlitz oraz o godz. 18.30 (po wieczornej Mszy Św.) w Sali Spotkań przy Kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędzie się projekcja koncertu „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena.Producentem nagrania, które powstało dla telewizji Arte jest Accentus Music. Dzieło Messiaena wykonali światowej sławy muzycy i muzyczki: pianista i uczeń samego kompozytora Pierre-Laurent Aimard, wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, skrzypaczka Isabelle Faust i klarnecista Jörg Widmann.

 

Film dokumentalny o kulisach nagrania tego koncertu w historycznym miejscu powstania utworu mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 

W ten symboliczny sposób stowarzyszenie pragnie uczcić pamięć Oliviera Messieana, prapremiery jego utworu oraz 120.000 jeńców wojennych, którzy w latach 1939-1945 byli wykorzystywani w Görlitz jako pracownicy przymusowi i przetrzymywani w nieludzkich warunkach w Stalagu VIII A. Ponad 10.000 z nich przypłaciło swoją niewolę śmiercią.

Treści wykładów oraz linki do poszczególnych wystąpień na platformie Zoom znajdą Państwo tutaj.

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem aktualnych zasad dotyczących ochrony przed koronawirusem.