Kwartet na koniec czasu

BARTOSZ WOROCH

Z wyróżnieniem ukończył studia w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Marcina Baranowskiego, oraz w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, w klasie prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wiolonczelistki Louise Hopkins, w ramach prestiżowego programu Fellowship w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie obecnie wykłada.

Opisywany jako „dojrzały artysta” (Piotr Matwiejczuk, Konkurs Wieniawskiego), „intensywny poeta” (New Zealand Herald), „silna osobowość” (The Strad), Bartosz jest laureatem międzynarodowych
 i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in. Michael Hill w Nowej Zelandii, Z. Jahnkego w Poznaniu, Takasaki Art & Music Competition w Japonii, czy Pabla Sarasatego w Hiszpanii.

Od 2011 roku jest pod opieką Young Classical Artist Trust w Londynie. 
Jako solista występował m.in. z Royal Philharmonic Orchestra, Auckland Philharmonia, Bern Symphony Orchestra, Sinfonia Iuventus, Filharmonią Poznańską oraz Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, jak Michael Tilson Thomas, Martyn Brabbins, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, Libor Pešek czy Henk Guittart.

Bartosz występował na renomowanych estradach Londynu: Wigmore Hall, Barbican Hall, Purcell Room, King’s Place, a także w Palais des Beaux Arts w Brukseli, Studio S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz na festiwalach w Edynburgu, West Cork Chamber Music Festival, Radio France Festival w Montpellier oraz Verbier Festival, gdzie współpracował z takimi muzykami, jak Pekka Kuusisto, Nicholas Daniel, ARC ensemble, Louise Hopkins, Caroline Palmer, Walter Delahunt, Jörg Widmann czy Alasdair Beatson.

Koncertował w Nowej Zelandii, Australii, Singapurze, Kanadzie, USA oraz wielu krajach Europy, dokonując archiwalnych nagrań dla BBC 3, Polskiego Radia, Radio France.

W listopadzie 2011 roku Bartosz został profesorem klasy skrzypiec w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Od 2013 roku Bartosz współpracuje z orkiestrą kameralną Sinfonia Cymru, jako gościnny koncertmistrz, dyrygent i solista. Od 2014 roku – pierwszy skrzypek Lutosławski Quartet.

MACIEJ MŁODAWSKI

Urodził się w 1981 roku w Warszawie. Koncertmistrz wiolonczel Orkiestry Symfonicznej NFM i członek Lutosławski Quartet. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i prof. Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem). Studiował również gościnnie w Hochschule für Musik Augsburg pod kierunkiem Juliusa Bergera i Sebastiana Hessa. Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej, m.in. inaugurując sezon 2008/2009 pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka, był także jednym z dwóch solistów (obok Garricka Olsohna) na trzytygodniowym tournée orkiestry po Stanach Zjednoczonych. Dokonał również polskiego prawykonania utworu Ståle Kleiberga Dopo na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. Koncertuje w Polsce i za granicą jako członek Lutosławski Quartet, a także w duecie z pianistką Agnieszką Przemyk-Bryłą. Jako solista i kameralista brał udział m.in. w festiwalach Wratislavia Cantans, Ensemble, Muzyka na szczytach, Łańcuch, Forum Lutosławskiego, Hong Kong Arts Festival czy Klara Festival w Brukseli, a także innych festiwalach w Polsce, Turcji, Grecji, Belgii, Chinach i Korei Płd. Występował również w wielu innych krajach Europy i Azji.

Dokonał wielu nagrań płytowych jako pierwszy wiolonczelista orkiestry symfonicznej, jak również z Lutosławski Quartet. Na nominowanej do Fryderyka płycie Witold Lutosławski – Opera Omnia 01 znajduje się też jego wykonanie Wariacji Sacherowskiej oraz Bukoliki (na altówkę i wiolonczelę nagrane z Arturem Rozmysłowiczem).

MACIEJ DOBOSZ

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jana Tatarczyka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Guy Dangaina oraz Peter-Marc Dijcks`a. Jest laureatem konkursów na szczeblu ogólnopolskim. Jako muzyk orkiestrowy nawiązał współpracę z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, czy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia. Od 2006 roku pracuje jako pierwszy klarnecista w orkiestrze symfonicznej NFM Filharmonii Wrocławskiej. Od 2013r. jest członkiem LutosAir Quintet. Jako solista występował z Młodzieżową Orkiestrą Jenuesses Musicales oraz orkiestrą NFM Filhamonii Wrocławkiej.

MEI YI FOO

Mei Yi Foo jest zwyciężczynią nagrody BBC Music Magazine’s Best Newcomer Award 2013. Znana na całym świecie jako innowacyjna artystka, wspaniale czuje się zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym. Pianistka odbyła liczne koncerty między innymi z takimi orkiestrami jak: Philharmonia Orchestra, English Chamber Orchestra, Seoul Philharmonic, London Chamber Orchestra, Helsinki Philharmonic, Fort Worth Symphony, Bretagne Symphony, Remix Ensemble, Malaysian Philharmonic czy National Taiwan Symphony Orchestra. Wszystkim tym występom towarzyszyły wyśmienite recenzje m.in. The Times, Independent, Neue Zurcher Zeitung, SRF broadcast, Guardian czy też Klassik Magazin.

Jako popularyzatorka muzyki współczesnej Mei Yi stale współpracuje z żyjącymi kompozytorami, w tym m.in.: Dai Fujikura, Richard Baker, Chris Harman czy Unsuk Chin. Do tej pory występowała z ich repertuarem m.in. podczas Ultraschall Festival w Berlinie, Punkt Festival w Norwegii, Schönberg Center, Huddersfield Festival, Das Neue Werk in Hamburg i w Reihe Southbank Centre’s ‚Music of Today.’ Jej album ‚Musical Toys’, na którym znalazły się m.in. premierowe etiudy na fortepian Unsuka Chinsa, spotkał się z wysokim uznaniem ekspertów. Po serii międzynarodowych debiutów m.in. na Luzern Festival, festiwalu ‚Poznańska Wiosna Muzyczna’, w Hong Kong City Hall czy też w CRR Concert Hall Istanbul, Mei Yi będzie kontynuowała sezon koncertowy w Tokyo Opera City Concert Hall, Wigmore Hall, Patronas Philharmonic Hall oraz w Royal Albert Hall.

Mei Yi pochodzi z Malezji, od ukończenia studiów na Royal College i Royal Academy of Music w Londynie z takimi nauzycielami jak: Yonty Solomon, Chris Elton i Alexander Satz mieszka w Wielkiej Brytanii. Obecnie wykłada na Royal Welsh College of Music and Drama. W swojej ojczyźnie Mei Yi otrzymała medal Setiawan Tuanku Muhriz za pracę w dziedzinie sztuki i muzyki.