Franz Danksagmüller

FRANZ DANKSAGMÜLLER

Kompozytor i organista, dzięki swoim innowacyjnym projektom, nietuzinkowym improwizacjom organowym i elektronicznym performance na żywo, zaliczany jest do najbardziej kreatywnych artystów międzynarodowej sceny koncertowej. Jako organista i performer jest aktywny zarówno w projektach solo, jak i w formatach o zróżnicowanym składzie.

Jego kompozycje grane są podczas renomowanych konkursów organowych i na festiwalach, m.in. w Innsbrucku (2016 r.), Alkmaar (2016 r., 2017 r.), na Rainy Days Festival w Filharmonii Luksemburskiej (2012 r.), na Carinthischen Sommer (2015 r.), International Kyma Sound Symposium w Montanie (2015 r.) i Leicester (2016 r.). W swoich kompozycjach na nowo zestawia ze sobą klasyczną orkiestrę z muzyką elektroniczną na żywo, kładąc przy tym duży nacisk na wykorzystanie instrumentów historycznych i ludzkiego głosu w jego możliwie wszystkich formach wyrazu. Jako zagorzały zwolennik przekraczania granic czerpie w swojej pracy zarówno z historycznych technik kompozycji, jak i z wymiany doświadczeń z naukowcami, w tym m.in. z Uniwersytetu w Lubece, czy CERN w Genewie. Ważną rolę odgrywa w tym procesie sonifikacja danych i ich wykorzystanie jako muzycznej podstawy.

W swoich projektach łączących różnorodne gatunki muzyczne chętnie współpracuje ze zróżnicowanymi artystami, w tym m.in. wokalistką Lauren Newton, armeńskim graczem na duduku, Gevorgem Dabaghyan, kompozytorką i wynalazczynią języka Kyma, Carlą Scaletti, basem barytonem, Klausem Mertensem, artystką pracującą ze światłem, Viktorią Coeln, kompozytorem Karlheinz Essi i biurem architektonicznym Soan. Wspólnie z saksofonistą, Berndem Ruf, stworzył projekt buxtehude_21, w którym muzycy poprzez improwizację budują niezwykły most, gdzie muzyka barokowa przenika do teraźniejszości. Projekt został ogłoszony przez krytyków jako „porywająca przygoda dźwięków” i niedawno ukazał się na rynku w formie płyty CD.

W projekcie teatru muzycznego Just Call Me God, z Johnem Malkovichem w roli głównej, Franz Danksagmüller (muzyka elektroniczna za żywo) współpracuje z Martinem Haselböck (opracowanie muzyczne i organy). Zespół gościł m.in. w Filharmonii nad Łabą w Hamburgu, w Wiedeńskim Domu Koncertowym, w Concertgebouw w Amsterdamie, w Union Chapel w Londynie i w Międzynarodowym Domu Muzyki w Moskwie.

Szczególną rolę w twórczości artysty odgrywają performers na żywo do filmów niemych w różnorodnym składzie, które poruszają się między kompozycją a improwizacją.

Franz Danksagmüller studiował organistykę, kompozycję i muzykę elektroniczną w Wiedniu, Linz, Saarbrücken i Paryżu. Do jego nauczycieli zaliczają się m.in.: Michael Radulescu, Daniel Roth, Erich Urbanner i Karlheinz Essl. W 1994 r. otrzymał nagrodę uznania Austriackiego Federalnego Ministerstwa Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki. Wielokrotnie wyróżniony został także nagrodami w konkursach międzynarodowych. Koncertował m.in. z Symfonikami Wiedeńskimi, Orkiestrą Birmingham, Orkiestrą Symfoniczną Austriackiego Radia w Wiedniu RSO, zespołem die Reihe oraz Arnold Schönberg Chor. Współpracował z uznanymi dyrygentami, takimi jak: Sir Simon Rattle, Michael Schønwandt, Erwin Ortner czy Ton Koopmann.

W latach 1995 – ­2003 Franz Danksagmüller pełnił funkcję docenta w Konserwatorium Wiedeńskim. Od 1999 do ­2005 r. pracował jako organista i kompozytor w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w St. Pölten (Austria), od 2005 r. jest profesorem w klasie organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece.